Farmacia Vaticana

Gdzie znajduje się jedna z najbardziej obleganych aptek na świecie? Będziecie zaskoczeni, bo przyszłoby Wam do głowy, że… w Watykanie?
A dziennie obsługuje ok 2000-2500 osób?!

Otwartą ją w 1874 roku przez brata Eusebio Ludviga Fronmena, kierownika apteki w Szpitalu św Jana Bożego, na polecenie kardynała Antonellego. Od ponad 100 lat prowadzą ją bonifratrzy.

Jeśli chcemy zrealizować receptę w tej aptece lub wykupić inne leki, to w pierwszej kolejności musimy uzyskać zgodę na wstęp do Państwa Watykańskiego. Specjalną przepustkę można uzyskać przy bramie Świętej Anny. Poza przepustką potrzebny jest odpowiedni strój: nie można mieć odsłoniętych ramion, szortów, ani spódnicy mini, jak zresztą w całym Watykanie.

Skąd fenomen watykańskiej apteki?

Po pierwsze: asortyment.
Można dostać tam leki, których jeszcze nie wprowadzono na rynek włoski, ale są dostępne w obrocie międzynarodowym, leki na specjalne zamówienia, w określonych problemach ze zdrowiem.

Ponadto apteka watykańska posiada na miejscu ponad 42 tysiące różnych leków pochodzących głównie z Włoch, ale także Szwajcarii, Niemiec, a także z odległych krajów jak na przykład Stany Zjednoczone. Dostaniemy tam również bardziej egzotyczne preparaty.

Bonifratrzy na miejscu wytwarzają również własne produkty apteczne: eliksir anyżkowy, krem do rąk, sześć rodzajów mydła, balsam po goleniu i wodę kolońską z lawendą oraz bardzo dobrą i bardzo często kupowaną pastę przeciwko odleżynom. Wszystkie produkty opatrzone są logotypem Farmacja Vaticana z charakterystycznymi kluczami piotrowymi.

Natomiast w tej aptece nie ma ani środków antykoncepcyjnych, ani wczesnoporonnych, ani żadnych produktów wspomagających współżycie.

Część apteki watykańskiej stanowi drogeria, a w niej są kremy, perfumy i kosmetyki najsłynniejszych światowych producentów.

Po drugie: ceny.
Państwo Watykańskie „obywa się” bez podatku VAT, w związku z czym leki kosztują około średnio 12% mniej, niż poza Watykanem, kosmetyki ok. 20% mniej, a witaminy oraz suplementy diety nawet o 25% mniej.

Z powyższych powodów kolejka ustawia się już przed 8:30, czyli przed otwarciem apteki, a ostatnich pacjentów trzeba delikatnie wyprosić z apteki o godzinie 18:00, o której to apteka jest zamykana.

Dlatego właśnie, chociaż apteka ma bogatą tradycję, nie stroni od nowoczesności. Sortowaniem i inwentaryzacją leków będzie zajmował się robot. Pomoże też w obsłudze pacjenta, ma skrócić czas oczekiwania w kolejce nawet o pół godziny.

Korzystałam z:

Magdalena Wolińska – Riedi „Kobieta w Watykanie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019
https://misyjne.pl/pracownikiem-apteki-watykanskiej-bedzie-robot/
https://www.rynekaptek.pl/